مقاله

تبدیل قابلمه تفلون به سرامیکی

تبدیل قابلمه تفلون به سرامیکی

تبدیل قابلمه تفلون به سرامیکی

 

تبدیل قابلمه تفلون به سرامیکی به چه صورت است؟ این مقاله نگاهی دقیق به ظروف نچسب اثرات آن بر سلامتی دارد.

مردم در سرتاسر جهان از قابلمه‌ها و تابه‌های نچسب برای پخت و پز روزانه خود استفاده می‌کنند. روکش نچسب برای برگرداندن راحت و سرخ کردن سریع غذا مناسب است. می‌تواند برای پختن غذاهای لطیفی که ممکن است به تابه بچسبند مفید باشد. اما در مورد پوشش‌های نچسب مانند تفلون بحث و جدل وجود دارد.

برخی منابع ادعا می‌کنند که مضر هستند و با شرایط سلامتی مانند سرطان مرتبط هستند. در حالی که برخی دیگر اصرار دارند که پخت و پز با ظروف نچسب کاملاً ایمن است. با هزینه ی کاملاً به‌صرفه از یک تغییر دلچسب در آشپزخانه لذت ببرید. برای بازسازی ظروف تفلون با تفلون ساز تماس بگیرید و از تحمیل هزینه‌های گزاف خرید ظروف جدید جلوگیری کنید.

 

ظروف نچسب چیست؟

 

ظروف نچسب مانند ماهیتابه‌ها و قابلمه‌ها با ماده‌ای به نام پلی تترا فلوئورواتیلن (PTFE) که معمولاً به نام تفلون شناخته می‌شود پوشیده می‌شوند. تفلون یک ماده شیمیایی مصنوعی است که از اتم‌های کربن و فلوئور تشکیل شده است. اولین بار در دهه 1930 ساخته شد و سطحی غیر واکنشی نچسب و تقریباً بدون اصطکاک ایجاد می‌کند.

سطح نچسب ظروف آشپزی با روکش تفلون را برای استفاده راحت و تمیز کردن آسان می‌کند. همچنین به روغن یا کره کمی نیاز دارد که آن را راهی سالم برای پختن و سرخ کردن غذا می‌کند. تفلون چندین کاربرد دیگر نیز دارد.

 

قرار گرفتن در معرض تفلون و PFOA

 

تبدیل قابلمه تفلون به سرامیکی

تبدیل قابلمه تفلون به سرامیکی

امروزه تمام محصولات تفلون فاقد PFOA هستند. بنابراین اثرات بهداشتی قرار گرفتن در معرض PFOA دیگر دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال PFOA تا سال 2013 در تولید تفلون استفاده می‌شد. تحقیقات نشان داده است که ظروف تفلون منبع قابل توجهی برای قرار گرفتن در معرض PFOA نیستند.

PFOA با تعدادی از شرایط سلامتی از جمله اختلالات تیروئید، بیماری مزمن کلیه، بیماری کبد و سرطان بیضه مرتبط است. همچنین با ناباروری و وزن کم هنگام تولد مرتبط است. برنامه نظارت PFOA که در سال 2006 توسط آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) راه اندازی شد باعث حذف PFOA از محصولات تفلون شد.

این برنامه شامل هشت شرکت پیشرو PFOA از جمله سازنده تفلون بود. هدف آن کاهش خطرات بهداشتی و زیست محیطی مرتبط با قرار گرفتن در معرض PFOA با حذف استفاده و انتشار PFOA تا سال 2015 بود. همه شرکت‌ها به اهداف برنامه دست یافتند، بنابراین تمام محصولات تفلون از جمله ظروف نچسب از سال 2013 بدون PFOA تولید شدند.

 

خطرات گرمای بیش از حد

تفلون یک ترکیب ایمن و پایدار است. با این حال در دمای بالاتر از 500 درجه فارنهایت (260 درجه سانتیگراد) پوشش‌های تفلون روی ظروف نچسب شروع به شکستن می‌کنند و مواد شیمیایی سمی را در هوا آزاد می‌کنند. استنشاق این دودها ممکن است منجر به تب پلیمری شود که به آنفولانزای تفلون نیز معروف است.

تب دود پلیمری شامل علائم موقتی شبیه آنفولانزا مانند لرز، تب، سردرد و بدن درد است. شروع پس از 4 تا 10 ساعت قرار گرفتن در معرض رخ می‌دهد و این وضعیت معمولاً در عرض 12 تا 48 ساعت برطرف می‌شود.

در حالی که اثرات تفلون بیش از حد گرم شده برای سلامتی ممکن است جدی باشد استفاده از روش‌های پخت و پز معمولی به شما کمک می‌کند از قرار گرفتن در معرض آن جلوگیری کنید.

  • نکاتی برای به حداقل رساندن خطر هنگام آشپزی
  • اگر اقدامات احتیاطی اولیه را رعایت کنید پخت و پز با ظروف نچسب ایمن سالم و راحت است.

با رعایت نکات زیر می‌توانید خطر خود را هنگام آشپزی به حداقل برسانید:

 

تبدیل قابلمه تفلون به سرامیکی

تبدیل قابلمه تفلون به سرامیکی

تابه خالی را از قبل گرم نکنید. تابه‌های خالی می‌توانند در عرض چند دقیقه به دمای بالایی برسند و به طور بالقوه باعث آزاد شدن بخارهای پلیمری شوند. قبل از گرم کردن مطمئن شوید که مقداری غذا یا مایع در قابلمه‌ها و تابه‌ها دارید. از پخت و پز روی حرارت زیاد خودداری کنید.

روی حرارت متوسط ​​یا کم بپزید و از کباب شدن خودداری کنید زیرا این روش پخت به دمایی بالاتر از دمای توصیه شده برای ظروف نچسب نیاز دارد. آشپزخانه خود را تهویه کنید هنگامی که در حال آشپزی هستید فن را روشن کنید یا پنجره‌ها را باز کنید تا به پاک کردن بخار کمک کنید. از ظروف چوبی، سیلیکونی یا پلاستیکی استفاده کنید. ظروف فلزی می‌توانند باعث ایجاد خط و خش روی سطح نچسب شوند و عمر ظروف شما را کاهش دهند.

ظروف را به آرامی با اسفنج و آب گرم و صابون بشویید. هرگز از اسنفج‌های زبر استفاده نکنید زیرا می‌توانند سطح را خراش دهند. ظروف قدیمی را بازسازی کنید زمانی که پوشش‌های تفلون به ‌دلیل خراش‌های زیاد پوسته پوسته می‌شود و شروع به خراب شدن می‌کنند نیاز به تعمیر دارند. بازسازی ظروف تفلون خود را به تفلون ساز بسپارید تا با بهترین روش آن‌ها را به ظروف سرامیکی تبدیل کنند.

 

جایگزین ظروف نچسب

 

ظروف نچسب مدرن به طور کلی ایمن در نظر گرفته می‌شوند. انجمن سرطان آمریکا بیان می‌کند که هیچ خطری برای انسان از ظروف نچسب جدید بدون PFOA وجود ندارد. با این حال اگر هنوز در مورد هر یک از اثرات بالقوه سلامتی نگران هستید می‌توانید یک جایگزین را امتحان کنید.

 

در اینجا چند جایگزین عالی بدون تفلون آورده شده است:

 

فولاد ضد زنگ: فولاد ضد زنگ برای سرخ کردن و سرخ کردن غذا بسیار عالی است. بادوام و ضد خش است. همچنین قابل شستشو در ماشین ظرفشویی است و تمیز کردن آن را آسان می کند.

ظروف چدنی: ظروف چدن به طور طبیعی نچسب هستند. همچنین مدت زیادی دوام می‌آورد و می‌تواند دمایی بسیار بالاتر از دمایی که برای قابلمه‌ها و تابه‌های نچسب در نظر گرفته می‌شود را تحمل کند.

ظروف سنگی: ظروف سنگی برای هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته است. به طور یکنواخت گرم می‌شود و نچسب است. همچنین ضد خش است و می توان آن را تا دمای بسیار بالا گرم کرد.

ظروف سرامیکی: ظروف سرامیکی یک محصول نسبتاً جدید است. خاصیت نچسب بسیار خوبی دارد اما پوشش آن به راحتی خراشیده می‌شود و نیاز به مراقبت ویژه دارد.

ظروف سیلیکونی: سیلیکون یک لاستیک مصنوعی است که عمدتا در ظروف پخت و پز و ظروف آشپزخانه استفاده می‌شود. در برابر حرارت مستقیم نمی‌ایستد بنابراین برای پخت مناسب است.

 

بهترین غذاها برای پختن در قابلمه‌‎های نچسب کدامند؟

 

غذاهایی که از حرارت کمتر سود می‌برند و تمایل به چسبندگی دارند مانند ماهی و تخم مرغ گزینه‌های خوبی برای تابه‌های نچسب هستند. انرژی گرمایی از طریق اجسام جامد مانند دیگ‌ها و تابه‌ها با پرش الکترون‌های درون ظرف از یک اتم به اتم دیگر حرکت می‌کند. ظروف فلزی در هدایت گرما به غذا برتری دارند زیرا الکترون‌های موجود در فلزات فعال‌تر هستند و به سرعت و به راحتی در فلز حرکت می‌کنند.

اما مولکول‌های موجود در پوشش‌های نچسب الکترون‌های خود را محکم نگه می‌دارند، بنابراین این مواد گرما را به خوبی هدایت نمی‌کنند. در نتیجه پوشاندن یک تابه فلزی با سطح نچسب توانایی تابه برای انتقال حرارت را کاهش می‌دهد.

تفلون ساز این امکان را برای شما فراهم می‌کند که چه در قزوین و چه در خارج از قزوین به راحتی بتوانید بازسازی ظروف خود را انجام دهید. ما توانسته ایم با تولید محصول با کیفیت از دیگر رقبای خود در این زمینه پیشی بگیریم و با برندی نام آشنا برای مشتریان وفادار خود این اطمینان را حاصل کنیم که کیفیت حرف اول را در هر زمینه تولیدی به ما می‌زند.بیشتر بخوانید:

تعمیر قابلمه پلوپز و پخت بهترین غذاها

 

چگونه از ماهیتابه رژیمی استفاده کنیم؟

 

نحوه نگهداری بهتر از ظروف تفلون

 

چطور قابلمه چدن را تمیز کنیم؟

 

تبدیل ماهیتابه روحی به تفلون امکان پذیر است؟

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.